ÚvodO spoločnostiAktualitySlovensko trápi silný vietor! Viete, čo robiť, keď vám zničí majetok?

Slovensko trápi silný vietor! Viete, čo robiť, keď vám zničí majetok?

24. Februára 2022 | Rubriky: Aktuality

Slovensko trápi silný vietor! Viete, čo robiť, keď vám zničí majetok?

Uplynulý víkend bol na Slovensku mimoriadne veterný. Rýchlosť vetra dosahovala okrem Košického a Banskobystrického kraja na viacerých miestach v nížinách aj 100 km/h, na horách dokonca až 160km/h. Pri takýchto rýchlostiach nie je ničím zvláštnym, ak vietor naruší alebo úplne strhne strechu na dome. Prinášame zopár tipov, ako postupovať, keď víchrica neobíde váš majetok!

Spadnuté stromy alebo konáre na autách

Silný vietor dokáže napáchať veľké škody za veľmi krátky čas. Škody na aute vám pokryje havarijné poistenie. Ak havarijné poistenie nemáte, môže vám pomôcť pripoistenie v rámci povinného zmluvného poistenia. Skonttrolujte si preto svoje poistenie – niektoré poisťovne totiž pridávajú k povinnému zmluvnému poisteniu aj balíček poistenia proti živelným pohromám síce zdarma, avšak niekedy iba na obmedzenú dobu platnosti.

TIP: Najlepším riešením je mať havarijné poistenie typu Allrisk. To obsahuje krytie nielen havárie, vandalizmu či krádeže vozidla, ale aj živelných škôd, stretu so zvieraťom alebo poškodenie zvieraťom. 

autoponicene

Strhnutá strecha

Zničená strešná krytina je jednou z najčastejších škôd, ktoré za sebou víchrica zanecháva.Pri takejto škode vám pomôže poistenie majetku, ktoré zahŕňa aj ochranu voči prírodným živlom. Za víchricu považujú poisťovne zvyčajne vietor s rýchlosťou 75 km/h a viac, avšak na poistnom trhu je možné nájsť aj poistenie majetku, kde je víchrica definovaná ako vietor s rýchlosťou už od 60 km/h.

Poisťovne pri posudzovaní poistnej udalosti víchricou spravidla vychádzajú z údajov najbližšej meteorologickej stanice. Pokiaľ však nie je možné preukázať rýchlosť vetra, budete musieť doložiť, že vietor poškodil aj iné budovy v okolí tej vašej.

střechaponicena

Ako postupovať, keď vám vietor poškodí majetok?

  1. Zaistite bezpečnosť na mieste škody

Bez ohľadu na výšku škody sa najskôr postarajte, že sa škoda nerozširuje a nikoho neohrozuje na zdraví. Pokiaľ hrozí, že môžu vzniknúť ďalšie, nadväzujúce škody, urobte maximum, aby ste tomu zabránili.

  1. Všetko trpezlivo zdokumentujte

Po zaistení bezpečnosti zdokumentujte rozsah vzniknutej škody. V strese to síce nemusí byť jednoduché, ale významne si tým zvyšujete šance na spravodlivejšie poistné plnenie. Nafoťte a natočte všetko, čo je poškodené - napríklad na mobil. Nezabudnite aj na detailnejšie zábery a pri videách voľte radšej viac časovo kratších videí, než jedno polhodinové! Čím podrobnejšiu a početnejšiu dokumentáciu, tým lepšie pre vás!

  1. Škody nahláste

Po zdokumentovaní škôd oznámte udalosť vašej poisťovni. Pripravte si k tomu číslo vašej poistnej zmluvy – budete ho potrebovať. Škody môžete nahlásiť aj online cez formuláre na webovej stránke poisťovne, kde je zároveň  možné priložiť aj potrebnú dokumentáciu v podobe fotografií či videí (preto videá radšej kratšie a početnejšie)

TIP: Škodu nahláste čo najskôr! Pri oneskorenom oznámení (niekoľko dní či dokonca týždňov) riskujete, že vám poisťovňa nevyplatí plnenie v plnej výške.. 

  1. Na odstránení škôd sa najskôr dohodnite s poisťovňou

Skôr, ako sa vrhnete do odstraňovania škôd a opráv majetku, dohodnite si postup s poisťovňou! Zničené veci zhromaždite, aby ich mohol v prípade potreby skontrolovať likvidátor z poisťovne.

TIP: Ak musíte škodu napraviť alebo odstrániť zo závažného dôvodu, na súhlas poisťovne čakať nemusíte. To platí napríklad vtedy, ak vám víchrica strhne strechu a vám zateká do domu.

TIP #2: Ak je to len trochu možné, zničené veci nevyhadzujte a počkajte na príchod likvidátora z poisťovne.

Na poistenie zodpovednosti suseda sa pri víchrici nespoliehajte

Znčil vám strechu alebo auto strom, ktorý spadol na záhrade u suseda? Pokiaľ k pádu stromu došlo v dôsledku víchrice, nedošlo k nemu zavinením suseda, ale ide o udalosť „vis major“. Preto takúto škodu môžete riešiť len s vašou poisťovňou, samozrejme za podmienky, že vaše poistenie obsahuje aj krytie voči živelným pohromám.

Pozor na staršie poistné zmluvy

Vo vašom záujme vám odporúčame, aby ste si poistenie pravidelne kontrolovali. Poistenie slúži svojmu účelu vtedy, ak sa s ním priebežne pracuje. Nejeden človek má totiž poistenie, ktoré uzatváral pred 10 či viac rokmi, a to, že ho nemá v poriadku, zistí, žiaľ, až keď je už neskoro. 

Tip: Poistenie majetku je vhodné aktualizovať aspoň každé 2-3 roky alebo ihneď v prípade, že sa zmení hodnota majetku (napr. po rekonštrukcii domu či bytu.

Chcete mať istotu, že je vaše poistenie v poriadku?  Kontaktujte nás – naši špecialisti zo siete INSIA vám radi pomôžu!

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn